ЗА ДРЯНОВО

ЗА ДРЯНОВО

Дря­но­во се на­ми­ра на гра­ни­ца­та меж­ду Ве­ли­ко­тър­нов­с­ка и Габ­ров­с­ка об­ласт. Раз­по­ло­жен е всред кра­си­ви­те и за­об­ле­ни хъл­мо­ве на Цен­т­ра­лен Пред­бал­кан. На те­ри­то­ри­я­та на об­щи­на­та е про­дъл­же­ни­е­то на Мик­рен­с­ки­те ви­со­чи­ни - ска­лис­то­то ва­ро­ви­то пла­то на Стра­жа­та, про­ря­за­но от при­чуд­ли­ви­те про­ло­ми на ре­ки­те Ян­т­ра и Трев­нен­с­ка ре­ка. Над­мор­с­ка­та ви­со­чи­на ва­ри­ра от 180 до 640 м. Най-ви­со­ко­то мяс­то тук е Ба­ла­ба­на - над 620 м над­мор­с­ка ви­со­чи­на.

Гра­дът се на­ми­ра на ма­гис­т­рал­но­то шо­се Ру­се  - Ве­ли­ко Тър­но­во - Габ­ро­во - Шип­ка - Ста­ра За­го­ра. Га­ра е на ос­нов­на­та ж п ар­те­рия, свър­з­ва­ща Се­вер­на и Юж­на Бъл­га­рия - Ру­се - Гор­на Оря­хо­ви­ца - Дъ­бо­во - Под­ко­ва.

Гра­дът е раз­по­ло­жен на 20 км от Габ­ро­во, на 24 км от Ве­ли­ко Тър­но­во, на 17 км от въз­рож­ден­с­кия и рез­бар­с­ки цен­тър Тряв­на и на око­ло 30 км от Сев­ли­е­во и Гор­на Оря­хо­ви­ца. Дря­нов­с­ка­та об­щи­на за­е­ма площ от 272 кв. км. и е част от Габ­ров­с­ка об­ласт.

Кли­ма­тът в Дря­нов­с­кия ра­йон е уме­ре­но­кон­ти­нен­та­лен. Зи­ма­та е снеж­на, но не мно­го сту­де­на, а ля­то­то е прох­лад­но. Вя­тъ­рът е ря­дък гос­те­нин, за­що­то це­ли­ят ра­йон е скъ­тан всред пла­нин­с­ки ве­ри­ги, ко­и­то го пред­паз­ват от сил­ни те­че­ния.

На­се­ле­ни­е­то на об­щи­на­та е око­ло 11000 жи­те­ли. В ра­йо­на око­ло Дря­но­во са от­к­ри­ти ед­ни от най-ста­ри­те сле­ди на жи­вот на Бал­кан­с­кия по­лу­ос­т­ров в пе­ще­ра­та "Ба­чо Ки­ро". Вто­ро­то бъл­гар­с­ко цар­с­т­во е не­раз­рив­но свър­за­но с Дря­нов­с­кия край. От оно­ва вре­ме са ос­тан­ки­те на сред­но­ве­ков­ни­те кре­пос­ти "Гра­дът", "Бо­ру­на", "Ли­по­во гра­ди­ще" и др.

Град Дря­но­во е ос­но­ван през 1470 г., но бли­зо до се­гаш­ния град е съ­щес­т­ву­ва­ло се­ли­ще от11-12ІІ век.

 

ЗА ДРЯНОВО

В ра­йо­на на Дря­но­во са от­к­ри­ти най-ста­ри­те сле­ди от жи­вот на Бал­кан­с­кия по­лу­ос­т­ров - в пе­ще­ра­та Ба­чо Ки­ро край Дря­нов­с­кия ма­нас­тир, раз­по­ло­жен по до­ли­на­та на ре­ка Ан­дъ­ка са от­к­ри­ти сви­де­тел­с­т­ва за чо­веш­ко при­със­т­вие от епо­ха­та на па­ле­о­ли­та. На­ме­ре­ни са и мно­гоб­рой­ни ос­тан­ки от древ­ни се­ли­ща, кре­пос­ти, ко­ло­ни с над­пи­си и ук­ра­ше­ния от вре­ме­то на тра­ки­те и рим­ля­ни­те (кре­пос­ти­те Бо­ру­на и Дис­ко­ду­ра­те­ра). Пе­ще­ра­та е на ня­кол­ко ни­ва с дъл­жи­на око­ло 3 км.

Пре­дис­то­ри­я­та на Дря­но­во по-оп­ре­де­ле­но мо­же да се тър­си през тра­кийс­ко и рим­с­ко вре­ме. Ряд­кост са се­ли­ща­та в на­ша­та стра­на, ко­и­то са за­о­би­ко­ле­ни от тол­ко­ва мно­го кре­пос­ти и за­се­ли­ща. Ос­тан­ки­те от та­ки­ва кре­пос­ти не­да­леч от Дря­но­во, от­п­ре­ди 2000 го­ди­ни, са крас­но­ре­чив сви­де­тел за ми­на­ло­то на то­зи край.

Ед­на от те­зи кре­пос­ти око­ло днеш­ния град е „Дис­ко­ду­ра­те­ра“. Тя е пос­т­ро­е­на от рим­ля­ни­те меж­ду се­гаш­но­то се­ло Гос­ти­ли­ца и Дря­но­во, през 176-180 г. от н.е. Та­зи кре­пост, пос­т­ро­е­на на гра­ни­ца­та на рим­с­ки­те про­вин­ции Тра­кия и Ми­зия, би­ла съз­да­де­на да бъ­де па­зи­тел на един ва­жен пъ­тен въ­зел през Бал­ка­на за Ве­рея (Ста­ра За­го­ра).

Но пре­ди рим­ля­ни­те, тра­ки­те ха­рес­ва­ли ту­каш­ни­те мес­та. Те съ­що стро­и­ли сво­и­те кре­пос­ти и се­ли­ща око­ло днеш­но Дря­но­во. На пла­то­то „Ор­ло­во гнез­до“, ко­е­то е на 3-4 км юго­за­пад­но от гра­да, ли­чат ос­тан­ки­те на ста­рин­на кре­пост. Мес­т­ност­та е ес­тес­т­ве­но ук­ре­пе­на от три стра­ни с от­вес­ни ска­ли, а чет­вър­та­та стра­на е би­ла ог­ра­де­на с ви­со­ка ка­мен­на сте­на.

Тук се е на­ми­ра­ло го­ля­мо зда­ние, ве­ро­ят­но дво­ре­цът на бо­ля­рин или на ца­ре от фа­ми­ли­я­та Асе­нев­ци. Кре­пост­та е слу­жи­ла ка­то гла­вен опо­рен пункт про­тив на­шес­т­ви­я­та на вар­вар­с­ки пле­ме­на от­въд Ду­на­ва. Из­пол­з­ва­на е от тра­ки­те, а след тях и от рим­ля­ни­те и ви­зан­тий­ци­те, пос­ле от сла­вя­ни­те и пра­бъл­га­ри­те. Тук през 1190 г. е раз­г­ро­ме­на и мно­гоб­рой­на­та войс­ка на ви­зан­тийс­кия им­пе­ра­тор Иса­ак Втори Ан­гел. Той дъл­го вре­ме нап­раз­но об­саж­дал глав­на­та кре­пост.

При из­бух­ва­не­то на Бал­кан­с­ка­та вой­на в 1912 го­ди­на 4 ду­ши от Дря­но­во са доб­ро­вол­ци в Ма­ке­до­но-од­рин­с­ко­то опъл­че­ние.

Пър­ви­те хо­ра я за­сел­ват през ран­ни­те пра­ис­то­ри­чес­ки епо­хи. Те оби­та­ват пе­ще­ри­те на ма­си­ва Бо­ру­на и ку­хи­ни­те в скал­ния ве­нец По­лич­ки­те. Най-ста­ро е по­се­ле­ни­е­то на пър­во­бит­ния чо­век в пе­ще­ра “Ба­чо Ки­ро”, ко­е­то да­ти­ра от сред­ния и къс­ния пе­ри­од на ста­ро­ка­мен­на­та епо­ха (100 000 – 10 000 г. пр. н. е.). Ар­хе­о­ло­зи­те про­уч­ват 5-мет­ров кул­ту­рен пласт и раз­к­ри­ват над 6000 на­ход­ки. Пе­ще­ра­та е бла­го­ус­т­ро­е­на и при­го­де­на за по­се­ще­ния от ту­рис­ти. По­се­лищ­ни­те и кул­тур­ни тра­ди­ции про­дъл­жа­ват да се раз­ви­ват в мед­но ка­мен­на­та и брон­зо­ва­та епо­хи, ко­га­то хо­ра­та ус­т­рой­ват жи­ли­ща­та си в ка­мен­ни­те от­вер­с­тия и ку­хи­ни­те на По­лич­ки­те. От на­ча­ло­то на ста­ро­же­ляз­на­та епо­ха до Ан­тич­ност­та мес­т­ни­те жи­те­ли са тра­ки, ко­и­то ос­та­ват в пок­рай­ни­ни­те на из­вес­т­ни­те тра­кийс­ки дър­жав­ни обе­ди­не­ния и имат зна­чи­тел­но по-бед­на кул­ту­ра от съ­на­род­ни­ци­те си.

ЗА ДРЯНОВО

В ран­но­ви­зан­тийс­ка­та епо­ха стра­те­ги­чес­ко­то зна­че­ние на Пред­бал­ка­на на­рас­т­ва, ус­ко­ря­ва се сто­пан­с­ки­ят и кул­тур­ни­ят въз­ход. При ка­ньо­ни­те на ре­ки­те ро­ме­и­те из­г­раж­дат кре­пос­ти в мес­т­нос­ти­те “Бо­ру­на” и “Гра­да”, за­що­то оце­ня­ват доб­ра­та въз­мож­ност да се кон­т­ро­ли­рат про­хо­ди­те и пъ­ти­ща­та в Сред­на Ста­ра пла­ни­на. Ви­зан­тий­ци­те изос­та­вят кре­пос­ти­те през пети век, ко­га­то Пред­бал­ка­нът вли­за в те­ри­то­ри­я­та на сла­вян­с­ки­те пле­ме­на. Съ­щи­те за­поч­ват да се из­пол­з­ват през десети век и вли­зат във вла­де­ни­я­та на най-по­пу­ляр­ни­те фе­о­дал­ни гос­по­да­ри в Се­вер­на Бъл­га­рия – бъ­де­щи­те вла­де­те­ли Асе­нев­ци.

Кре­пос­ти­те "Бо­ру­на" и "Гра­дът" са въз­ло­ви зве­на и пос­лед­на прег­ра­да за от­б­ра­на на бъл­гар­с­ка­та сто­ли­ца Тър­нов­г­рад.

Сред­но­ве­ков­на­та оби­тел “св. Ара­хан­гел Ми­ха­ил” е ос­но­ва­на по вре­ме­то на цар Ка­ло­ян, след пре­на­ся­не на мо­щи­те на св. Ми­ха­ил Войн от По­ту­ка в Тър­нов­г­рад (1197 – 1207 г.). Про­це­си­я­та но­щу­ва край р. Дря­нов­с­ка под Гра­да и по хрис­ти­ян­с­ки­те ка­но­ни на све­ще­но­то мяс­то се из­ди­га ма­нас­тир. През ве­ко­ве­те Дря­нов­с­ки­ят ма­нас­тир е сре­ди­ще на бъл­гар­с­ка­та прос­ве­та и кул­ту­ра.На днеш­но­то мяс­то е въз­с­та­но­вен през 1845 г. Как­то дру­ги­те ма­нас­ти­ри, той е бил па­зи­тел на бъл­гар­с­кия дух през вре­ме на пет­ве­ков­но­то тур­с­ко роб­с­т­во. В не­го са на­ми­ра­ли убе­жи­ще Ва­сил Ива­нов Кун­чев-Лев­с­ки, отец Ма­тей Пре­об­ра­жен­с­ки-Мит­ка­ло­то и дру­ги ре­во­лю­ци­о­не­ри. В ма­нас­ти­ра бил съз­да­ден ре­во­лю­ци­о­нен ко­ми­тет. Ма­нас­ти­рът иг­рае ос­нов­на ро­ля в под­го­тов­ка­та на Ап­рил­с­ко­то въс­та­ние в Пър­ви Тър­нов­с­ки ок­ръг, тук са стру­па­ни за­па­си от хра­ни и оръ­жие. На 29 ап­рил 1876 год. в Дря­нов­с­кия ма­нас­тир вли­за че­та­та на поп Ха­ри­тон – пър­ви­ят бун­тов­ни­чес­ки от­ряд в Тър­нов­с­ки ок­ръг и Бъл­га­рия. Об­г­ра­де­ни от тур­ци­те во­дят 9-днев­на бит­ка и по­ве­че­то за­ги­ват за сво­бо­да­та на Бъл­га­рия. Раз­ру­ше­ни­ят и опо­жа­рен ма­нас­тир е въз­с­та­но­вен час­тич­но и на 3 ап­рил 1877 год. глав­ни­ят му храм е тър­жес­т­ве­но ос­ве­тен. Игу­ме­нът Па­хо­мий Сто­я­нов от­с­луж­ва пър­ва­та па­ни­хи­да за за­ги­на­ли­те чет­ни­ци. Хра­мът е без сте­но­пи­си, с про­бит от тур­с­ки кур­шум по­тир и дуп­ки от тур­с­ки­те шрап­не­ли в зи­до­ве­те, съз­на­тел­но ос­та­ве­ни от стро­и­те­ли­те, за да не се заб­ра­ви ми­на­ло­то и бъл­гар­с­ко­то стра­да­ние. Бла­го­дар­ни­те по­том­ци вди­гат па­мет­ник – кос­т­ни­ца през 1897 год. на за­ги­на­ли­те въс­та­ни­ци.

Съв­ре­мен­ни­ят ма­нас­тир е ед­на от де­сет­те най-по­чи­та­ни све­ти­ни на Бъл­гар­с­ка­та пра­вос­лав­на цър­к­ва, на­ци­о­на­лен ис­то­ри­чес­ки па­мет­ник и пред­по­чи­тан ту­рис­ти­чес­ки обект.

 

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.