ЗА ПРОЕКТА

Прог­ра­ма „Мла­деж­та в дейс­т­вие” е съз­да­де­на от Ев­ро­пейс­кия съ­юз за мла­ди­те хо­ра. Ней­на­та цел е да на­сър­чи у мла­ди­те ев­ро­пей­ци ак­тив­но ев­ро­пейс­ко граж­дан­с­т­во, со­ли­дар­ност и то­ле­ран­т­ност и да ги вклю­чи в съз­да­ва­не­то на бъ­де­ще­то на Ев­ро­пейс­кия съ­юз. Прог­ра­ма­та сти­му­ли­ра мо­бил­ност­та във и из­вън гра­ни­ци­те на Ев­ро­пейс­кия съ­юз, не­фор­мал­но­то об­ра­зо­ва­ние и меж­ду­кул­тур­ния ди­а­лог, на­сър­ча­ва включ­ва­не­то на всич­ки мла­ди хо­ра, не­за­ви­си­мо от об­ра­зо­ва­тел­но­то или со­ци­ал­но­то ни­во и при­над­леж­ност към да­де­на кул­ту­ра: Прог­ра­ма „Мла­деж­та в дейс­т­вие„ е за всич­ки! Тя об­х­ва­ща пе­ри­о­да 2007-2013 го­ди­на.

 

Ед­на от ос­нов­ни­те дей­нос­ти на Прог­ра­ма­та е мла­деж­ки­ят об­мен. Цел­та на те­зи об­ме­ни е да поз­во­лят на ед­на или по­ве­че гру­пи мла­ди хо­ра да гос­ту­ват на гру­па от дру­га стра­на, за да учас­т­ват за­ед­но в Прог­ра­ма от дей­нос­ти. Те­зи про­ек­ти изис­к­ват ак­тив­но­то учас­тие на мла­ди­те хо­ра и це­лят да им поз­во­лят да от­к­ри­ят и опоз­на­ят раз­лич­ни со­цио-кул­тур­ни ре­ал­нос­ти, да се учат ед­ни от дру­ги, и да за­си­лят усе­ща­не­то им за ев­ро­пейс­ко граж­дан­с­т­во..

 

В на­ча­ло­то на та­зи го­ди­на  На­род­но Чи­та­ли­ще „Раз­ви­тие-1869” кан­ди­дат­с­т­ва пред На­ци­о­нал­на­та аген­ция „Мла­деж­та в дейс­т­вие”  за кул­ту­рен об­мен с мла­ди хо­ра от  мал­тийс­кото селище Га­у­дия. Про­ек­тът е със заг­ла­вие „Тра­ди­ци­и­те и съв­ре­мен­ност­та – мост към при­я­тел­с­т­во” и е на стой­ност 17 100 ев­ро. Очак­ва се той да прик­лю­чи в края на го­ди­на­та. В двус­т­ран­ния мла­деж­ки об­мен учас­тие ще взе­мат доб­ро­вол­ци от раз­лич­ни НПО-та от Дря­но­во и Га­у­дия. Об­щи­ят брой на учас­т­ни­ци­те е 40. Те­ма­та на про­ек­та е кул­тур­ни­те раз­ли­чия – раз­би­ра­не, при­е­ма­не и по­пу­ля­ри­зи­ра­не на на­ци­о­нал­ни­те тра­ди­ции, сля­ти със съв­ре­мен­ни­те из­кус­т­ва. В та­зи връз­ка е раз­ра­бо­те­на прог­ра­ма за 10–днев­ния об­мен в Дря­но­во. Очак­ва се мла­ди­те хо­ра, пре­ми­на­вай­ки от тра­ди­ци­и­те на сво­и­те на­ро­ди към съв­ре­мен­ни­те тан­ци и из­кус­т­ва да об­ме­нят поз­на­ни­я­та си и да на­у­чат по­ве­че за дру­ги­те. Пред­ви­де­ни са по­ре­ди­ца от иг­ри, те­о­ре­тич­ни  и прак­ти­чес­ки обу­че­ния, дис­ку­сии за проб­ле­ми­те на доб­ро­вол­чес­т­во­то в две­те дър­жа­ви.  От­де­ле­но е спе­ци­ал­но мяс­то на доб­ро­вол­чес­т­во­то, за­що­то то е еди­ния от го­диш­ни­те при­о­ри­те­ти на Прог­ра­ма­та. Учас­т­ни­ци­те ще бъ­дат за­поз­на­ти със со­цил­на­та кар­та на об­щи­на­та, ще по­се­тят ня­кои от до­мо­ве­те и ще по­ка­жат част от на­у­че­но­то по вре­ме на об­ме­на.

 

В дей­нос­ти­те ще се вклю­чат мла­ди хо­ра  от Дря­но­во, ко­и­то се за­ни­ма­ват с бъл­гар­с­ки тан­ци и с хип-хоп и брейк. Ежед­нев­но те ще по­каз­ват на мал­тийс­ки­те си връс­т­ни­ци тра­ди­ци­он­ни и съв­ре­мен­ни тан­ци. Ав­то­ри­те на про­ек­та са вклю­чи­ли тан­ци­те ка­то ос­но­вен еле­мент в меж­ду­кул­тур­ния ди­а­лог, за­що­то те са ос­но­вен ме­тод за тран­с­фор­ма­ция на не­га­тив­ни­те емо­ции и аг­ре­сия в по­зи­тив­на енер­гия и ос­во­бож­да­ва­не от стре­са. Имен­но тан­цу­ва­не­то за­ед­но е мно­го доб­ро уп­раж­не­ние за сбли­жа­ва­не на хо­ра­та, за из­г­раж­да­не на екип­на ра­бо­та, как­то и за лич­нос­т­но се­бе­поз­на­ва­не. Все­ки учас­т­ник ще има въз­мож­ност да об­щу­ва със соб­с­т­ве­но­то си тя­ло и с му­зи­ка­та, раз­ви­вай­ки дви­га­тел­на­та си кул­ту­ра и спо­соб­нос­ти. Тан­цу­ва­не­то пред дру­ги хо­ра раз­чуп­ва при­тес­не­ни­е­то от лич­нос­т­на изя­ва и под­по­ма­га са­мо­чув­с­т­ви­е­то.  Па­ра­лел­но с тан­ци­те ще бъ­дат пре­зен­ти­ра­ни бъл­гар­с­ка кух­ня и бъл­гар­с­ки на­ци­о­на­лен кос­тюм, ще бъ­де  под­не­се­на ин­фор­ма­ция за съ­от­вет­на­та на­ци­о­нал­ност, за на­ци­о­нал­ни­те праз­ни­ци, спор­то­ве, сво­бод­но вре­ме, кул­тур­ни обек­ти.

Прог­ра­ма­та съ­дър­жа и ня­кол­ко раз­в­ле­ка­тел­ни мо­мен­та – по­се­ще­ние на ста­ра­та бъл­гар­с­ка сто­ли­ца Ве­ли­ко Тър­но­во, по­се­ще­ние на му­зей „Ко­лю Фи­че­то”, ор­га­ни­зи­ра­не на пик­ник и други изяви. В края на об­ме­на ще бъ­де осъ­щес­т­ве­на съв­мес­т­на про­я­ва на от­к­ри­то пред жи­те­ли­те на Дря­но­во. Про­я­ва­та ще бъ­де зас­не­та и ще бъ­де по­ка­за­на в Га­у­дия.

След прик­люч­ва­не на про­ек­та  ще ос­та­нат ус­той­чи­ви при­я­тел­с­т­ва и кул­тур­ни поз­на­ния за две­те стра­ни–учас­т­ни­ци в об­ме­на. Мла­ди­те хо­ра ще съз­да­дат общ сайт.

 

Очак­ва се, ня­кол­ко ме­се­ца по-къс­но, гру­па­та от Га­у­диа да кан­ди­дат­с­т­ва за двус­т­ра­нен кул­ту­рен об­мен  с гру­па­та от Дря­но­во пред На­ци­о­нал­на­та аген­ция „Мла­деж­та в дейс­т­вие” на Мал­та.

 

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.