ЗА ПРОЕКТА
Програма „Младежта в действие” е създадена от Европейския съюз за младите хора. Нейната цел е да насърчи у младите европейци активно европейско гражданство, солидарност и толерантност и да ги включи в създаването на бъдещето на Европейския съюз. Програмата стимулира мобилността във и извън границите на Европейския съюз, неформалното образование и междукултурния диалог, насърчава включването на всички млади хора, независимо от образователното или социалното ниво и принадлежност към дадена култура: Програма „Младежта в действие„ е за всички! Тя обхваща периода 2007-2013 година.
Една от основните дейности на Програмата е младежкият обмен. Целта на тези обмени е да позволят на една или повече групи млади хора да гостуват на група от друга страна, за да участват заедно в Програма от дейности. Тези проекти изискват активното участие на младите хора и целят да им позволят да открият и опознаят различни социо-културни реалности, да се учат едни от други, и да засилят усещането им за европейско гражданство..
В началото на тази година Народно Читалище „Развитие-1869” кандидатства пред Националната агенция „Младежта в действие” за културен обмен с млади хора от малтийското селище Гаудия. Проектът е със заглавие „Традициите и съвременността – мост към приятелство” и е на стойност 17 100 евро. Очаква се той да приключи в края на годината. В двустранния младежки обмен участие ще вземат доброволци от различни НПО-та от Дряново и Гаудия. Общият брой на участниците е 40. Темата на проекта е културните различия – разбиране, приемане и популяризиране на националните традиции, сляти със съвременните изкуства. В тази връзка е разработена програма за 10–дневния обмен в Дряново. Очаква се младите хора, преминавайки от традициите на своите народи към съвременните танци и изкуства да обменят познанията си и да научат повече за другите. Предвидени са поредица от игри, теоретични и практически обучения, дискусии за проблемите на доброволчеството в двете държави. Отделено е специално място на доброволчеството, защото то е единия от годишните приоритети на Програмата. Участниците ще бъдат запознати със социлната карта на общината, ще посетят някои от домовете и ще покажат част от наученото по време на обмена.
В дейностите ще се включат млади хора от Дряново, които се занимават с български танци и с хип-хоп и брейк. Ежедневно те ще показват на малтийските си връстници традиционни и съвременни танци. Авторите на проекта са включили танците като основен елемент в междукултурния диалог, защото те са основен метод за трансформация на негативните емоции и агресия в позитивна енергия и освобождаване от стреса. Именно танцуването заедно е много добро упражнение за сближаване на хората, за изграждане на екипна работа, както и за личностно себепознаване. Всеки участник ще има възможност да общува със собственото си тяло и с музиката, развивайки двигателната си култура и способности. Танцуването пред други хора разчупва притеснението от личностна изява и подпомага самочувствието. Паралелно с танците ще бъдат презентирани българска кухня и български национален костюм, ще бъде поднесена информация за съответната националност, за националните празници, спортове, свободно време, културни обекти.
Програмата съдържа и няколко развлекателни момента – посещение на старата българска столица Велико Търново, посещение на музей „Колю Фичето”, организиране на пикник и други изяви. В края на обмена ще бъде осъществена съвместна проява на открито пред жителите на Дряново. Проявата ще бъде заснета и ще бъде показана в Гаудия.
След приключване на проекта ще останат устойчиви приятелства и културни познания за двете страни–участници в обмена. Младите хора ще създадат общ сайт.
Очаква се, няколко месеца по-късно, групата от Гаудиа да кандидатства за двустранен културен обмен с групата от Дряново пред Националната агенция „Младежта в действие” на Малта.